Polmic - FB

aktualności

Gratulujemy laureatom "Fryderyków" w kategoriach muzyki poważnej 2024!

Fryderyk  nagroda 202430. Gala Muzyki Poważnej w ramach Fryderyk Festiwal 2024 miała miejsce w siedzibie NOSPR. Konkurs rokrocznie zbiera zgłoszenia w jedenastu kategoriach muzyki poważnej. 28 kwietnia ponownie przyznano "Fryderyki" EX ÆQUO - w kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i Album Roku Recital Solowy: dwiema statuetkami wyróżniono Rafała Blechacza i Deutsche Grammophon. Podobnie, jak w zeszłym roku w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nagrodę zdobył album wydany przez Chopin University Press, w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy - krążek CD Accord, natomiast w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej - płyta wydana przez Deutsche Grammophon.

A oto lista laureatów:

Czytaj więcej: Gratulujemy laureatom "Fryderyków" w kategoriach muzyki poważnej 2024!

Laureaci 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

FZ 26 4 2426 kwietnia 2024 po raz pierwszy w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda odbył się koncert finałowy 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Przyznano 3 nagrody i 1 wyróżnienie.

Jury w składzie: Grażyna Pstrokońska-Nawratil (przewodnicząca), Alicja Gronau, Rafał Kłoczko, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Edward Sielicki, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, postanowiło podzielić Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda, a po otwarciu kopert ujawniło nazwiska laureatów.

I nagrodę zdobył Jakub Jung za utwór Muzyka gestów (godło METHONE), II nagrodę - Jakub Borodziuk za kompozycję Brzask (godło VOLEREEPOTERE), III nagrodę - Bartosz Jawor za utwór Folk Story (godło MKBEWE).

Wyróżnienie przyznano Magdalenie Bobowik, autorce kompozycji Ritorno (godło X205).

Czytaj więcej: Laureaci 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

III Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

Konkurs Cofalika 2024Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Raciechowicach ogłasza III Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika, który odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2024 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 maja.

W konkursie mogą brać udział skrzypkowie i altowioliści urodzeni po 31 grudnia 2007 roku.

W programie obowiązkowym Konkursu znajdą się utwory polskich kompozytorów, w tym miniatury Antoniego Cofalika ze zbiorów W zoo, W cyrku i Ptaszarnia.

Jury będzie obradowało pod przewodnictwem prof. Antoniego Cofalika.

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa. Laureatom wręczone zostaną nagrody rzeczowe. Za najlepiej wykonany utwór Antoniego Cofalika przewidziana jest nagroda specjalna. Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów, który odbędzie się po ogłoszeniu wyników w Sali Koncertowej w Sułkowicach 15 czerwca.

Czytaj więcej: III Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

Konkurs Kompozytorski "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Akademia muzyczna w Gdańsku - logotypPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer". Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji polskich akademii muzycznych. Termin nadsyłania prac upływa 20 maja 2024 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie duetu na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer. Czas trwania kompozycji: od 4 do 8 minut (forma dowolna).

Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas XIII EURO Chamber Music Festival Gdansk 2024. Ponadto, JM Rektor ufundował nagrodę główną w wynosi 1500 zł brutto dla zwycięzcy konkursu.

Czytaj więcej: Konkurs Kompozytorski "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Essen | Koncert z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Data wydarzenia: 04-05-24

ESSEN – NIEMCY | Gajecka – Antosiewicz | Wesołowski | Orkiestra Kameralna 4 maja 2024 rokuPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska – Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą dyrektora Filharmonii Śląskiej Adama Wesołowskiego wystąpi podczas uroczystego koncertu zorganizowanego z okazji otwarcia wystawy w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen 4 maja 2024 o godz. 19.00, poświęconej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Tarnogórska kopalnia srebra, podobnie jak Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie upamiętnia także 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Solistką podczas koncertu będzie Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, która wraz z filharmonikami śląskimi ukaże publiczności klawesyn zarówno w odsłonie współczesnej, jak i barokowej. Zaprezentuje się ona w Koncercie klawesynowym d-moll Johanna Sebastiana Bacha oraz Silver Concerto Adama Wesołowskiego, gdzie oprócz tradycyjnych instrumentów, usłyszymy również dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej: Essen | Koncert z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

KonkursKlawesynowy 16 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie ogłasza III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej, który odbędzie się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w dniach 16-17 maja 2024 roku. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Pomysłodawczynią konkursu jest dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – spadkobierczyni Elżbiety Chojnackiej, wybitnej polskiej klawesynistki światowej sławy. Programowa formuła konkursu prezentuje literaturę klawesynową w dwóch nurtach: dawnym (obowiązkowy utwór J. S. Bacha) i nowym. Nadrzędnym celem projektu jest popularyzacja wykonawstwa muzyki klawesynowej XX i XXI wieku, w tym utworów kompozytorów polskich (obowiązkowa pozycja repertuarowa), oraz instrumentów - historycznego i współczesnego.

Konkurs z pewnością rozbudzi pasję do wykonywania muzyki nowej. Będą mu towarzyszyły wykłady oraz spotkania uczniów i pedagogów.

W Jury konkursu zasiadają wybitni polscy klawesyniści i kompozytorzy.

Czytaj więcej: III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego: koncert inauguracyjny

Data wydarzenia: 30-04-24

Konkurs Lutosławskiego - koncert inauguracyjnyPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza 30 kwietnia 2024 o godz. 19.00 na koncert w Filharmonii Narodowej inaugurujący XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. W roli solistów wystąpią m.in. członkowie jury i zwycięzcy poprzednich edycji Konkursu: Magdalena Bojanowicz, Adam Krzeszowiec, Tomasz Strahl i Marcin Zdunik. Towarzyszyć artystom będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

Zabrzmi przede wszystkim muzyka polska: Concerto grosso Krzysztofa Pendereckiego na trzy wiolonczele i orkiestrę, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę "Simple Music" Pawła Szymańskiego, Partita Witolda Lutosławskiego na skrzypce i orkiestrę, w której partię solową wykona legendarny Krzysztof Jakowicz, który osobiście znał Patrona Konkursu. Wieczór rozpocznie się wykonaniem utworu Ricercar a 6 Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Antona Weberna.

Czytaj więcej: Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego: koncert...

Wrocław | Chór NFM pod dyrekcją Martiny Batič

Data wydarzenia: 28-04-24

NFM 28 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Chóru NFM 28 kwietnia o godz. 18.00 pod dyrekcją cenionej słoweńskiej dyrygentki Martiny Batič, będzie okazją do świętowania przypadającej w 2024 roku 200. rocznicy urodzin Antona Brucknera - zabrzmi jego utwór Christus factus est, a także dzieła religijne i świeckie, pochodzące z różnych stron Europy, napisane na przestrzeni trzech wieków: Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Franka Martina, Ambroža Čopiego i Karola Szymanowskiego.

Motet Bruknera Christus factus est na czterogłosowy chór a capella pełen jest ekspresji, dużych kontrastów zawartych w prostych ramach formalnych. Dwukrotnie powtórzonym słowom „Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył” towarzyszy enharmoniczne przejście z tonacji bemolowych do krzyżykowych, co odzwierciedla w warstwie muzycznej słowa z Listu św. Pawła do Filipian dotyczące posłuszeństwa Chrystusa Bogu aż do śmierci krzyżowej.

Muzykę polską reprezentować będą Sześć pieśni kurpiowskich Szymanowskiego – efekt jego zainteresowania folklorem ludu Kurpi, zamieszkującego Puszczę Zieloną i Puszczę Białą na Mazowszu.

Więcej o programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10332 

Katowice | Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej "Fryderyk 2024"

Data wydarzenia: 28-04-24

Fryderyk Gala 2430. Gala Muzyki Poważnej w ramach tegorocznego Fryderyk Festiwalu będzie miała miejsce 28 kwietnia 2024 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ceremonii wręczenia Fryderyków będą towarzyszyły występy wybitnych polskich solistów i NOSPR pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Nie zabraknie również muzyki polskiej, akcentu operowego i tanecznych rytmów.

Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, tworzący wspólnie uznane na świecie Polish Violin Duo, wykonają Two contrasts for a duo Anny Rocławskiej-Musiałczyk, która w zeszłym roku podczas Gali Muzyki Poważnej otrzymała Nagrodę ZAiKS-u dla kompozytorki młodego pokolenia.

Czytaj więcej: Katowice | Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej "Fryderyk 2024"